Ультрафіолетове бактерицидну опромінення повітряного середовища проводиться за допомогою ультрафіолетового радіаційного обладнання, принцип дії якого заснований на пропущенні електричного розряду через розріджений газ (включаючи пари ртуті), що знаходиться всередині герметичного корпусу, в результаті чого відбувається випромінювання.
Випромінювальне обладнання – це бактерицидні лампи та обладнання для випромінювання. Бактерицидна лампа – штучне джерело випромінювання, в спектрі якого є переважно бактерицидне випромінювання в діапазоні довжин хвиль 205-315 нм. Найбільшого поширення, завдяки високоефективному перетворенню електричної енергії у випромінювання, отримали розрядні ртутні 122 лампи низького тиску, в яких процес електричного розряду в аргоно-ртутній суміші переходить у випромінювання з довжиною хвилі 253,7 нм. Ці лампи мають великий термін служби – 5000 – 8000 год. Відомі ртутні лампи високого тиску, які при невеликих габаритних розмірах володіють великою одиничною потужністю – від 100 до 1000 Вт, що дозволяє в окремих випадках зменшити число опромінювачів в бактерицидній установці. З іншого боку, вони мало економічні, мають низьку бактерицидну ефективність при терміні служби, в 10 разів меншу порівняно з лампами низького тиску, і тому не знайшли широкого застосування.
Розробкою і виробництвом УФ-ламп для установок фотобіологічні дії в даний час займається ряд найбільших електролампових фірм (Philips, Osram, Radium, Sylvania і ін.).
Для більш раціонального використання на практиці бактерицидних ламп їх доцільно вбудовувати в бактерицидні опромінювачі.
Бактерицидний опромінювач – електротехнічний пристрій, що складається з бактерицидної лампи або ламп, пускорегулювального апарата, відбивної арматури, деталей для кріплення ламп та приєднання до мережі живлення. За конструктивним виконанням опромінювачі поділяються на три групи: відкриті (стельові або настінні), екрановані (настінні, з використанням відбивача), закриті (рециркулятори). Застосовуть також комбінацію відкритої та екранованої бактерицидної ламп – комбіновані опромінювачі. У відкритих, екранованих та комбінованих опромінювачів прямий бактерицидний потік від ламп і відбивача (або без нього) охоплює широку зону в просторі аж до тілесного кута 4 пі. Відкриті опромінювачі призначені для процесу знезаражування приміщення тільки у відсутності людей або при короткочасному їх перебування в приміщенні.
- Відкриті опромінювачі зазвичай кріпляться до стелі або настінно, комбіновані – до стіни і можуть бути з відбивачами або без них. У відкритих опромінювачів прямий бактерицидний потік охоплює широку зону в просторі аж до тілесного кута. Вони призначаються для процесу знезараження приміщень тільки у відсутності людей або при їх короткочасному перебуванні.
- У закритих опромінювачів, лампи розташовуються в невеликому замкнутому корпусі опромінювача і бактерицидний потік не має виходу за межі корпусу, тому опромінювачі можуть застосовуватися, коли в приміщенні перебувають люди. Енергія бактерицидного потоку дезактивує більшість вірусів і бактерій, що потрапляють у внутрішній блок разом з повітряним потоком. У корпусі опромінювача передбачені дифузори, через які за допомогою вбудованого вентилятора повітря надходить всередину приладу, де потрапляє під джерело УФ-випромінювання в замкнутому просторі внутрішнього блоку, після чого повертається в приміщення. Закриті опромінювачі розміщують, як правило, на стінах приміщень, рівномірно по периметру, по ходу руху основних потоків повітря (часто поблизу опалювальних приладів) на висоті 1,5-2,0 м від рівня підлоги.
- Комбіновані опромінювачі зазвичай забезпечуються двома бактерицидними лампами, розділеними між собою екраном так, щоб потік від однієї лампи прямував тільки в нижню зону приміщення, від іншого – в верхню зону. Лампи можуть включатися разом і окремо.
Бактерицидна установка включає в себе групу бактерицидних опромінювачів. Також це може бути система припливно-витяжної вентиляції, в елементи якої вбудовуються бактерицидні лампи для подачі в приміщення знезараженого повітря. Рівень бактерицидної ефективності установки задається відповідно до медико-технічним завданням на її проектування.
Тривалість роботи бактерицидної установки, при якій досягається необхідний рівень бактерицидної ефективності, різна в залежності від типу опромінювача: для закритих опромінювачів 1-2 години; для відкритих і комбінованих 0,25-0,5 години; для систем припливно-витяжної вентиляції 1 годину і більше.
Окремим класом приладів є бактерицидну обладнання в складі установки припливної вентиляції (кондиціонування повітря), що дозволяє не встановлювати прилади в окремих приміщеннях, а обслуговувати цілі поверхи. Це так звані блоки знезараження повітря. Вони випускаються в складі кондиціонерів загальнопромислового, медичного та гігієнічного виконання. У комплектацію блоку знезараження зазвичай входять модуль знезараження повітря, що складається з конкретної кількості бактерицидних ламп і повітряний фільтр.